Czy warto wybrać ręcznie robione zaproszenia ślubne?

Czy warto wybrać ręcznie robione zaproszenia ślubne?

W trakcie przygotowań do ślubu z pewnością nie ominie Was wybór odpowiedniego zaproszenia. Nie wiecie, czy dacie radę zorganizować zaproszenia? Może chcieliście zrobić je własnoręcznie, ale nie wiecie, czy podołacie wszystkim zadaniom, które są z tym związane? Poniższy artykuł pomoże wam zdecydować między klasycznymi, drukowanymi zaproszeniami a świeżością ręcznie robionych i wypisywanych kartek.

Co powinno znaleźć się w zaproszeniu?

Zaproszenia ślubne mogą różnić się od siebie stylem czy oryginalnością projektu, ale każde z nich musi zawierać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań: Kto? Kogo? Gdzie? Kiedy? Jeśli chcecie zaprosić osoby dorosłe wraz z dziećmi poniżej 16-17 roku życia, możecie je dopisać do zaproszenia rodziców. Jeśli zapraszacie natomiast dzieci starsze, warto dać im odrębne zaproszenie, nawet z osobą towarzyszącą. Zorganizowanie wesela bez dzieci także należy do coraz częstszych wyborów pary młodej.

Odręczne czy drukowane?

Zasady savoir-vivre nakazują nam wypisywanie zaproszeń odręcznie, ponieważ pokazuje to wasze włożone w nie serce i pracę. Dzięki temu goście wiedzą, że zależy Wam na ich obecności w tym ważnym dniu. Ciężkie jest jednak wypisanie ręcznie zaproszeń dla wszystkich 100 czy 200 osób, które chcemy zobaczyć na uroczystości. Jeśli nie chcemy podejmować się wypisania zaproszeń, to zarówno w przypadku kartek kupnych, jak i tych ręcznie robionych możemy się zdecydować na wydrukowaną wkładkę lub zlecenie wypisania tekstu osobie zajmującej się kaligrafią.

Kiedy zacząć zapraszać gości?

Najlepiej zacząć o tym myśleć 4/ 5 miesięcy przed terminem uroczystości. Za ostateczny termin uznaje się około 3 miesięcy przed ślubem. Warto wziąć pod uwagę, że goście także muszą zarezerwować sobie ten ważny termin z odpowiednim wyprzedzeniem, szczególnie jeśli uroczystość ma odbywać się w czasie, kiedy sporo osób planuje swoje wyjazdy urlopowe.

Jeżeli macie pośród swoich gości osoby mieszkające daleko, dla których obecność na Waszym ślubie wiąże się z długą podróżą, a co za tym idzie z koniecznością dużo wcześniejszą rezerwacją biletów, zaproszenia ślubne możecie wysyłać nawet rok wcześniej. W ten sposób dajecie gościom wystarczającą ilość czasu, aby zorganizowali sobie całą wyprawę.

RSVP

RSVP jest prośbą o potwierdzenie obecności gościa na uroczystości. W przeszłości w zwyczaju było odsyłać do Młodej Pracy bilecik potwierdzający, dlatego warto podać gościom jasny sposób kontaktu z Wami. Dzisiaj obecność na ślubie potwierdza się zazwyczaj mailowo lub telefonicznie. Jeśli natomiast chcecie być nowocześni, możecie założyć własną stronę ślubną, na której goście podając jedynie swój adres mail, będą mogli potwierdzić swoje przybycie. Jest to świetny sposób na ułatwienie sobie zadania i zaoszczędzenie czasu, ale nie jest tak osobiste, jak inne rozwiązania. Termin zgłaszania obecności na weselu ustalcie na miesiąc przed samą uroczystością, abyście mieli czas dostosować salę do konkretnej ilości osób.

Zakończenie

Ręcznie robione zaproszenia są nie tylko oryginalnym, indywidualnym dodatkiem do pięknej uroczystości. Mogą być też jej świetną zapowiedzią i sposobem na pokazanie gościom, że się o nich myśli, ale jeśli nie jesteście pewni, idźcie za głosem serca! Najważniejsze, żeby goście przyjechali świętować ten ważny dzień razem z Wami.

Porozmawiajmy: ☎️ 661-379-915